Men's team soft tennis at the 2022 Asian Games Venue Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre Dates 3 – 4 October 2023 Competitors 45 from 9 nations
Japan Hayato Funemizu , Sora Hirooka , Riku Uchida , Takafumi Uchimoto , Toshiki Uematsu Chinese Taipei Chang Yu-sung , Chen Po-yi ,
Chen Yu-hsun , Lin Wei-chieh , Yu Kai-wen Indonesia Mario Harley Alibasa , Hemat Bhakti Anugerah , Tio Juliandi Hutauruk , Fernando Sanger , Sunu Wahyu Trijati South Korea Kim Byung-gook , Kim Hyun-soo , Kim Tae-min , Lee Hyeon-su , Yoon Hyoung-wook
The men's team soft tennis event was part of the soft tennis programme and took place on October 3 and 4, at the Hangzhou Olympic Sports Centre Tennis Centre.[1]
Schedule
All times are China Standard Time (UTC+08:00 )
Date
Time
Event
Tuesday, 3 October 2023
10:00
Preliminary round
Wednesday, 4 October 2023
10:00
Semifinals
Final
Results
Preliminary round
Group A
Kim Tae-min / Kim Hyun-soo
5–0
Doeum Samsocheaphearun / Say Sochetra
4–0, 4–0, 4–2, 4–0, 4–1
Yoon Hyoung-wook
4–0
Sam Chankaby
5–3, 4–2, 4–2, 4–0
Lee Hyeon-su / Kim Byung-gook
5–0
John Mada / Kann Sophorn
4–2, 4–1, 4–1, 4–2, 7–5
Prasitt Anawat Ger A / Ngiu Sippakorn Thong
5–0
Aditya Dubey / Rohit Dhiman
4–1, 4–1, 4–1, 4–2, 4–1
Supakit Jaroensil
0–4
Jay Meena
1–4, 6–8, 2–4, 0–4
Kawin Yannarit / Phakkapon Thienchaipong
5–1
Aniket Chirag Patel / Rajveer Mahendrasinh Amaliyar
4–2, 7–5, 4–0, 4–0, 1–4, 5–3
John Mada / Kann Sophorn
1–5
Chen Po-yi / Chang Yu-sung
1–4, 0–4, 2–4, 0–4, 4–2, 3–5
Doeum Samsocheaphearun
0–4
Chen Yu-hsun
0–4, 1–4, 1–4, 2–4
Sam Chankaby / Say Sochetra
0–5
Yu Kai-wen / Lin Wei-chieh
1–4, 3–5, 1–4, 0–4, 2–4
Lee Hyeon-su / Kim Byung-gook
5–2
Prasitt Anawat Ger A / Kawin Yannarit
4–1, 4–0, 0–4, 3–5, 4–2, 6–4, 4–0
Kim Tae-min
4–0
Supakit Jaroensil
4–0, 9–7, 4–0, 7–5
Yoon Hyoung-wook / Kim Hyun-soo
5–1
Phakkapon Thienchaipong / Ngiu Sippakorn Thong
6–4, 5–3, 4–1, 4–2, 2–4, 4–0
Kann Sophorn / John Mada
4–5
Prasitt Anawat Ger A / Ngiu Sippakorn Thong
4–1, 2–4, 4–1, 2–4, 4–1, 4–1, 10–12, 4–6, 4–7
Doeum Samsocheaphearun
4–2
Kawin Yannarit
4–2, 4–2, 2–4, 4–1, 2–4, 5–3
Say Sochetra / Sam Chankaby
3–5
Supakit Jaroensil / Phakkapon Thienchaipong
3–5, 2–4, 5–7, 5–3, 4–6, 4–1, 2–4, 4–1, 0–4
Kim Hyun-soo / Kim Tae-min
5–0
Aniket Chirag Patel / Rajveer Mahendrasinh Amaliyar
5–3, 4–2, 4–2, 4–0, 4–2
Yoon Hyoung-wook
3–4
Jay Meena
4–1, 1–4, 1–4, 6–4, 3–5, 4–0, 5–7
Lee Hyeon-su / Kim Byung-gook
5–0
Aditya Dubey / Rohit Dhiman
4–0, 4–2, 6–4, 4–2, 4–1
Phakkapon Thienchaipong / Ngiu Sippakorn Thong
4–5
Chen Po-yi / Chen Yu-hsun
1–4, 0–4, 4–2, 5–3, 1–4, 4–2, 5–3, 1–4, 4–2, 4–2, 1–4, 1–7
Prasitt Anawat Ger A
0–4
Chang Yu-sung
3–5, 2–4, 5–7, 2–4
Kawin Yannarit / Supakit Jaroensil
1–5
Yu Kai-wen / Lin Wei-chieh
4–0, 1–4, 3–5, 0–4, 1–4, 2–4
Kann Sophorn / John Mada
4–5
Jay Meena / Aniket Chirag Patel
4–2, 4–1, 2–4, 5–7, 3–5, 1–4, 4–2, 5–3, 4–7
Sam Chankaby
0–4
Aditya Dubey
0–4, 1–4, 3–5, 7–9
Doeum Samsocheaphearun / Say Sochetra
2–5
Rajveer Mahendrasinh Amaliyar / Rohit Dhiman
4–1, 1–4, 3–5, 4–1, 1–4, 1–4, 3–5
Kim Hyun-soo / Kim Tae-min
3–5
Yu Kai-wen / Lin Wei-chieh
1–4, 1–4, 1–4, 5–3, 0–4, 4–0, 7–5, 7–5, 6–8
Yoon Hyoung-wook
1–4
Chen Yu-hsun
10–8, 5–7, 3–5, 0–4, 1–4
Lee Hyeon-su / Kim Byung-gook
5–2
Chen Po-yi / Chang Yu-sung
4–2, 1–4, 6–8, 4–2, 4–2, 5–3, 4–2
Group B
Takafumi Uchimoto / Riku Uchida
5–1
Sherwin Ray Nuguit / Samuel Reane Nuguit
4–2, 6–4, 4–2, 4–2, 2–4, 4–0
Sora Hirooka
4–1
Adjuthor Ii Moralde
3–5, 7–5, 4–1, 5–3, 4–1
Hayato Funemizu / Toshiki Uematsu
5–0
Joseph Arcilla / Dheo Talatayod
6–4, 4–1, 5–3, 4–0, 5–3
Bilguun Bayarmaa / Baljinnyam Mungun
1–5
Mario Harley Alibasa / Sunu Wahyu Trijati
3–5, 4–0, 0–4, 1–4, 1–4, 1–4
Munkhtulga Bataa
4–3
Hemat Bhakti Anugerah
4–2, 5–3, 2–4, 2–4, 5–3, 2–4, 7–5
Amarbayasgalan Amarkhuu / Khaliunbayar Khurelbayar
0–5
Tio Juliandi Hutauruk / Fernando Sanger
1–4, 2–4, 0–4, 0–4, 1–4
Takafumi Uchimoto / Riku Uchida
5–0
Bilguun Bayarmaa / Baljinnyam Mungun
4–0, 4–2, 4–0, 4–1, 4–3
Sora Hirooka
4–0
Munkhtulga Bataa
4–1, 4–0, 4–0, 4–1
Hayato Funemizu / Toshiki Uematsu
5–0
Amarbayasgalan Amarkhuu / Khaliunbayar Khurelbayar
4–0, 4–1, 4–0, 4–3, 4–1
Sherwin Ray Nuguit / Samuel Reane Nuguit
3–5
Mario Harley Alibasa / Sunu Wahyu Trijati
6–4, 1–4, 4–0, 0–4, 5–3, 0–4, 3–5, 1–4
Adjuthor Ii Moralde
1–4
Hemat Bhakti Anugerah
2–4, 2–4, 1–4, 5–3, 2–4
Joseph Arcilla / Dheo Talatayod
1–5
Tio Juliandi Hutauruk / Fernando Sanger
4–0, 3–5, 1–4, 1–4, 1–4, 6–8
Joseph Arcilla / Dheo Talatayod
5–0
Amarbayasgalan Amarkhuu / Khaliunbayar Khurelbayar
4–0, 4–1, 4–2, 4–1, 4–1
Adjuthor Ii Moralde
4–2
Munkhtulga Bataa
4–1, 5–7, 4–1, 4–0, 1–4, 4–0
Sherwin Ray Nuguit / Samuel Reane Nuguit
5–2
Bilguun Bayarmaa / Baljinnyam Mungun
4–0, 4–1, 3–5, 3–5, 5–3, 4–0, 5–3
Knockout round
Semifinals
Kim Hyun-soo / Kim Tae-min
2–5
Takafumi Uchimoto / Sora Hirooka
4–2, 3–5, 2–4, 1–4, 6–4, 2–4, 0–4
Yoon Hyoung-wook
3–4
Toshiki Uematsu
2–4, 4–2, 4–0, 2–4, 5–3, 0–4, 4–7
Final
Yu Kai-wen / Lin Wei-chieh
3–5
Takafumi Uchimoto / Sora Hirooka
3–5, 4–0, 1–4, 1–4, 4–0, 4–1, 0–4, 1–4
Chang Yu-sung
1–4
Toshiki Uematsu
0–4, 4–0, 5–7, 1–4, 1–4
References